נביאים.

הסיפור שלנו בארץ ישראל.

בסקר שערכנו בשנה שעברה גילינו שהציבור מעוניין מאד ללמוד תנ"ך, והכוונה היא בעיקר להיסטוריה היהודית ולסיפורים. סיפור טוב שנוגע בזהות ומצליח לרגש ולחבר, יוצר את החוויה העמוקה והטובה ביותר.

בסדרה 'נביאים' אנו לומדים את סיפור עם ישראל בארץ ישראל, מהכיבוש הראשון בימי יהושע, מתוך התנ"ך – על פי מדרשי חז"ל, עם העמקות והוספות מיוחדות לפי השקפת החסידות.

נגן וידאו

למי זה מתאים?

קבוצת הלמידה מתאימה לציבור מסורתי, לקהל לא דתי וגם לקהל דתי שיוכל לגלות בשיעורי הנביא תובנות והבטים חדשים ומרגשים.

ספרי הלימוד.

הלימוד בקבוצת הלמידה מתוך ספר נביא שלם (הספר כולל את כל הנביא, גם פרקים עליהם אין שיעור). לצד פרקי הנביא, הוספנו הסברים קצרים למילים ולמושגים, הסברים נצרכים להבנת הפסוקים וגם דברי רקע וסיכומים לכל פרק וכן הרחבות להעמקה בנושאים שעולים מתוך העיון בפרקים. שילבנו בספר גם מפות ותצלומים להמחשה גיאוגרפית של האירועים.

ספר המנחה.

בספר ההנחיה יצרנו 'סיפור' שלם של הנביא לאור המדרשים וחז"ל, אותו יעביר המנחה. בנוסף, הכנסנו שכבה נוספת של פירושים מתוך עולם המחשבה והחסידות, בהם יכול מנחה השיעור להשתמש כדי לקחת את השיעור לרמה עמוקה יותר.

נשארים בעניינים.

חדשות, סיפורים ואפילו שירים מעולמם של המשתתפים נוגעים בצורה כזו או אחרת בתכנים שנלמדים בקבוצות הלמידה. שתפו את התלמידים בחומרים האלה בין המפגשים, ותהפכו את הלמידה לחוויה מתמשכת, מעניינת ורלבנטית.

רואים את הקולות.

פודקאסט של השיעור, להכנה ו'הצעת הגשה' למנחה המפגשים.

שיווק ופרסום.

מודעות שיווק מיוחדות לרישום לקבוצת הלמידה, וטיזרים מיוחדים לקראת כל מפגש.

למעוניינים, תינתן אופציה לקבל דף נחיתה מיוחד לרישום לקבוצת הלמידה.

תכלס, מה לומדים?

בקבוצת הלימוד הראשונה בסדרת 'נביאים', נכיר את יהושע ואת סיפור ההתנחלות בארץ ישראל

שבר, דכאון, אובדן. חגיגות העצמאות וההתרגשות לקראת הכניסה לארץ ישראל, התחלפה באווירת נכאים, עם שאיבד את מנהיגו

משה עבדי מת

איך ממשיכים הלאה?

תחת מעטה חשאיות גמורה, צמד סוכנים יצאו לדרכם לעיר יריחו ללקט לאסוף מודיעין מהשטח. מה סיפור הכיסוי שלהם? איפה מקור המודיעין הטוב ביותר? והאם הם יתגלו?

המרגלים

התרחשות מסעירה בשטח האויב

"נכנסים!" הבשורה פשטה בקרב מחנה ישראל, "היום עוברים את הירדן". אלו שינויים טקטיים עורך יהושע במחנה ישראל? כיצד נערכים לשלב שאחרי מעבר הירדן? ואיך חוצים את הירדן? (בסירות? ממש לא…)

הירדן ייסוב לאחור

הניסים הגדולים עדיין איתנו

על ניסים צריך להודות, תוך כדי הנס כבר שנים עשר נציגים מכינים את המזבח, עליו נודה לאלוקים. כיצד נבנה המזבח? האם הכהנים ריחפו באוויר? ומה קרה לנד המים האדיר?

אדמת הארץ

סוף סוף מעבר לירדן המזרחי

אירוע ראשון במעלה הולך להתרחש היום, כל העם הולך לעשות ברית מילה. מדוע העם לא היה מהול עד היום? מה היה בהול למול דווקא היום? ואל מי יהושע השתחווה בהכנעה?

ברית ומלאך

מתחילים לקיים מצוות בארץ

הכיבוש הראשון יוצא לדרך. העיר? יריחו. אבל משהו מוזר בהכנות לכיבוש, זה לא נראה שמתכוננים למלחמה רגילה. לאן נעלמו חומות יריחו? מדוע זה לקח שבע ימים? ואיזה תפילה מוכרת לנו מכיבוש יריחו?

שופרות וחומות

יריחו נופלת בנס

הנפילה הגיעה מהר מידי, נחלנו הפסד צורב. שלושים וששה קורבנות גבתה המלחמה. האם אין לנו כבר ניסים? מה הטיעונים של יהושע כלפי אלוקים? ומדוע בגלל אדם אחד הפסדנו במלחמה?

ערבות הדדית

על עם אחד ומאוחד

יהושע פותח בחקירה מי הפר את החרם. ההוכחות לא מותירות מקום להתלבטויות, האמת יוצאת לאור. איזה טיעון אידיאולוגי היה לעכן? מהי המורשת שמשאיר עכן? ואיזה תפילה חיבר עכן כהמשך לתפילתו של יהושע

חטא ותשובה

אפילו שחטא - ישראל הוא

יוצאים בחזרה לכבוש. והפעם, יהושע מתגלה כמצביא דגול, במהלך תרגיל טקטי מדהים כובשים ישראל את העי בנצחון מוחץ. מדוע היה צריך להשתמש בתרגילים צבאיים? מה סימל הכידון שהניף יהושע? והיכן קיימו ישראל את טקס הברכות והקללות?

כיבוש וברית

חוזרים למסלול הנצחון

העמים שנמצאים בארץ נכנסים לקו הגנה, חלק חושב לתקוף, אבל עם אחד משתמש בתרגיל מלוכלך כדי להינצל מחרבם של ישראל. כיצד הצליחו הגבעונים להערים על ישראל? מדוע לא הרגו אותם כשהתרמית התגלתה? ומה היה עונשם?

הגבעונים

הסכם שלום עם רמאים

החזית שנפתחת מול ישראל נראית קשה ואיתנה, מלכי הדרום נערכים למתקפה משולבת נגד ישראל. אבל דאגה, הנס הגדול שהולך להתרחש, ישאיר את כולם פעורי פה. האם הברד ממצרים קפץ לביקור בישראל? איזה שיר הקפיא את השמש? וכמה זמן היא עמדה מלכת

שמש בגבעון דום

נצחון בזק בדרכים מפתיעות

זהו. כולם באו אל המנוחה והנחלה. הארץ חולקה לכל השבטים, ועכשיו אנחנו נפרדים מהשבטים ראובן גד וחצי מנשה היושבים בעבר הירדן המערבי. איזה מלחמה הפתיעה אותם? כיצד הם שמרו על הקשר עם שאר העם? והאם הם מתכוננים לצאת לעצמאות חדשה?

לא למלחמת אחים

שומרים על קשר גם מרחוק

יהושע המנהיג כבר זקן ושבע ימים, הוא מבין שימיו ספורים ומעביר שתי צוואות, לראשי העם ולכל ישראל. האם ימיו של יהושע קוצרו? מהי אזהרתו של יהושע? ומדוע חוזר יהושע על כל ההיסטוריה?

צוואת יהושע

הנחיות כיצד להתנהג

יהושע נפרד מעם ישראל, לא לפני שהוא עושה לעם מבחן נאמנות. מהם עשרת התנאים שהתנה יהושע לעם? מי כתב את סיפור פטירת יהושע? ומדוע התפרץ הר געש?

פטירת יהושע

תנאים, נאמנות ופרידה כראוי